Na záver školského roka sa tešia najmä žiaci, no aj učitelia očakávajú letné mesiace, aby mohli načerpať sily do ďalšieho školského roka. Stalo sa už tradíciou, že štvrtáci, ktorí v našej škole získavajú primárne vzdelanie, sa s našou školou lúčia. Najprv sa rozlúčili s učiteľmi a svojimi spolužiakmi na "rozlúčkovej párty". Rodičia im pripravili kráľovské pohostenie v podobe chlebíčkov, koláčov od výmyslu sveta a rôznych ďalších pochúťok. Žiaci si pre učiteľov pripravili rozlúčkový valčík, ktorý im zatancovali. Po krásnej oslave nasledovala "rozlúčka so školou", na ktorej sa žiaci poďakovali pánovi starostovi, učiteľom a rodičom za skvelú starostlivosť počas štyroch rokov. Odznela aj známa pieseň "Zbohom škola, lúčime sa". Tak milí štvrtáci, prajeme Vám veľa úspechov vo Vašich nových školách - kolektív ZŠ Slovenské Nové Mesto.

Múzeum a Kultúrne stredisko Južného Zemplína v Trebišove nás pozvalo do múzea pod názvom ,,Šlabikár remesiel". Takáto forma zážitkového vyučovania sa realizovala dňa 27.06.2017. Objednanými autobusmi sme sa presunuli do Trebišova, kde nás už srdečne vítali organizátori a animátori tejto akcie. Program bol určený deťom, aby spoznali a zároveň si aj vyskúšali jednotlivé remeslá našich predkov. Mútenie masla, tkanie kobercov, ručné pranie, žehlenie, sušenie prádla, pradenie na kolovrátku, ručné pletenie lana, mlátenie obilia či mletie zrna si mali možnosť naši žiaci  vyskúšať a zistiť, ako žili naši predkovia. Skutočný zážitok im poskytla jazda na historickom traktore s vlečkou a návšteva domácej farmy. V priestoroch muzeálneho dvora si deti prezerali aj výstavu stredovekých strojov. Túto akciu sme zavŕšili chutným obedom a občerstvením,  ako aj osviežujúcou zmrzlinou. O občerstvenie pre celú školu sa postaral pán starosta obce, za ktoré mu my ,,školáci" ďakujeme.

Dňa 21.06.2017 sa v budove ZŠ uskutočnil záverečný výchovný koncert, na ktorom sa predstavili žiaci a absolventi ZUŠ Trebišov - pobočky Slovenské Nové Mesto. Žiaci sa predstavili hrou na klavíri, speve, keyboarde, zobcovej flaute, gitare a bicích nástrojoch. Základné štúdium  hudobného vzdelania na našej pobočke  úspešne ukončili absolventi Petrová A., Prokopová E., Kiššová V., K prijemnému umeleckému zážitku prispeli nielen žiaci, ale aj vedúca pobočky Zselenáková I. Dis. art. a učiteľ Balogh Š.

Dňa 19.06.2017 sa na škole organizovala hromadná výchovno - vzdelávacia akcia, počas ktorej žiaci našej školy mali možnosť zažiť mnoho nezabudnuteľných dobrodružstiev. V ranných hodinách sme vyrazili smerom na Košice, kde našou prvou zástavkou bola Košická detská historická železnica. Žiaci si mali možnosť vychutnať jazdu na starodávnom historickom vláčiku, ktorý nás zaviezol až do Údolia Manitou. V tomto indiánskom svete sa všetci na chvíľu stali členmi veľkej indiánskej rodiny. Zažili spolu veľa dobrodružstiev i zážitkov. Patria k nim určite lukostreľba, horolezectvo, maľovanie na tvár, tvorivé dielničky, prekonávanie prekážok, indiánsky tanec, pokriky a iné aktivity, ktorými sa priblížil svet Indiánov. Deti z tohto Údolia Manitou odchádzali s úsmevom na tváričke. Hladné brušká si pochutnali na chutnom obedíku, nechýbali hranolčeky s kečupom. Jazýčky si pomaškrtili na zmrzlinke či iných dobrôtkach. Záver patril hrám na Lúke hier. Vláčikom sme sa zo stanice Alpinka presunuli k nášmu klimatizovanému autobusu a spokojne sme sa v poludňajších hodinách vrátili domov. Máme opäť veľa krásne prežitých chvíľ naplnených nezabudnuteľnými zážitkami. 

Dňa 1. júna sme na našej škole oslávili Medzinárodný deň detí. Bol to deň plný radosti, zábavy i úsmevu. Deti si z rána mohli hľadať ukryté poklady. Po  osladení maškrtných jazýčkov sa otvorila školská burza. Malí podnikatelia si mohli vyskúšať predaj drobných vecí za symbolickú cenu. Ostatní mali možnosť nakupovania. To bolo ale radosti! Deti preukázali aj svoju kreativitu počas kresby na asfalt. Krásne, farebné obrazy vyhotovili žiaci po jednotlivých ročníkoch.  Detské tváričky zdobili počas dňa maľby na tvár, ktoré si mohli zvoliť, alebo navrhnúť samé. Keďže nám počasie prialo, schladili sme sa nielen dodržiavaním pitného režimu, ale aj chutným nanukom. Tradične sa na škole počas tejto oslavy usporadúva futbalový turnaj, ktorý otvorili mažoretky. Ostatní žiaci povzbudzovali a víťazné družstvo si odnieslo Zlatý pohár. Záver patril zábave a tancu. Všetci žiaci školy mali slávnostnejší obedík v priestoroch školskej jedálne. Prežili sme krásnu spoločnú detskú oslavu.